2014 Race Results

Sunday, August 17, 2014

Race Results 2014 up to August 16th

 

 

Scratch Races Oakville 12 Apr 2014   Russel Mockridge Trophy   Scratch Races 17 May 2014
A Grade  36Km      4 May 2014  at Kenthurst   A Grade  45Km   
1 E Doughty 55.39   1 M Crawford 28:39   1 E Salas 65.13  
2 M Smithson     2 A Lloyd     2 N Spratt    
3 N Spratt     3 D Covington     3 A Trisna    
4 G Donaldson     4 W Hurrell     4 S Ball    
                       
B Grade 36Km      Men     B Grade 36Km   
1 S Schenko 59.30   1 M Crawford 28:39   1 B Neilsen 69.59  
2 B Neilsen             2 T Brown    
3 T Brown       U23Men     3 S Higgins    
4 J Lindsay     1 A Lloyd 30:20   4 J Lindsay    
                       
C Grade 29Km     Hand cycling     C Grade 29Km  
1 C Heuston 52.30   1 R Gibson 41:34   1 J Beer 61.50  
2 J Beer             2 J Everett    
3 R Pendergast             3 G Lloyd    
4 A Doughty       U13Men     4 R Pendergast  
        1 M Covington 43:20          
D Grade 29Km           D Grade 29Km  
1 C Peters 59.39           1 R Potter 53.19  
2 G Smith       Jnr Women     2 K Harris    
3 G Smith     1 E Yeaman 40:34   3 W Smith    
4 K Harris             4 D Simonetta    
                       
E Grade 22Km     Masters 1-2     E Grade 22Km  
1 O Jordan 42.22   1 W Hurrell 33:34   1 H Hurst 42.58  
        2 O Rainbow     2 M Covington    
                       
          Masters 3- 4            
        1 D Covington 30:43          
                       
          Masters 5-6            
        1 G Smith 35:23          
        2 M Ellis            
                       
          Masters 7            
        1 P McDonald 36:58          
        2 K Harris            
        3 G Foley            
                       

 

  Scratch Races 14 June 2015 Club Championships 28 June 2014 Bent Crank Handicap 43Km
A Grade  45Km    A Grade  51Km    1 C Heuston 78.48
1 M Fozzard 67.07     1 A Lloyd 69.37   2 D Bauzzano  
2 A Lloyd       2 D Covington     3 A Fahey  
3 A Finlayson       3 S Ball     4 J Lindsay  
4 O Scott       4 T Brown     5 A Homann  
                  6 S Spackman  
B Grade 45Km    B Grade 43Km    7 P Opsomer  
1 S Parslow 70.12     1 J Cooper 61.40   8 S Short  
2 J Cooper       2 J Beer     9 M Graydon 79.52
3 T Carroll       3 M Hunt     10 M Ellis  
4 A Hardwick       4 S Short Scratch Races 14 June 2014 11 H Rourke  
                  12 L O'Halloran  
C Grade 36Km       Men 51Km    13 G Kaebisch  
1 c Heuston 61.27     1 M Tiller 69.55   14 R Potter  
2 R Bushell               15 M Hunt  
3 R Potter         U23 Men 51Km    16 S McGarrity 81.25
4 T Ratcliff       1 A Lloyd 69.37   17 T Brown 81.53
                  18 B Ponnusamy  
D Grade 29Km       Masters 2 51Km    19 A Lloyd FT 66.54
1 G Smith 54.46     1 S Ball 70.01   20 S Ball 2FT
2 W Smith       2 S Tiley     21 D Covington  
3 D Simonetta       3 C Heuston     22 S Oliver  
4 C Peters               23 S Zust  
            Masters 3 51Km    24 M Craig  
          1 J Tam 70.02   25 T Carroll  
                  26 B Bennett  
            Masters 4 51Km    27 S Schenko  
          1 D Covington 69.55   28 N Craig  
                  29 D Wallington  
            Masters 5 43Km    30 J Farrugia  
          1 J Cooper          
          2 M Ellis     Junior 22km  
          3 D Simonetta     1 T Spackman 40.42
                  2 M Covington  
            Masters 6 43Km         
          1 P Skamperle 61.35        
                       
            Masters 7 43Km         
          1 M Hunt 61.35        
          2 P McDonald          
          3 G Gilbert          
                       
            Jun U13 22Km        
          1 M Covington 42.55        
                       

 

Scratch Races  19 Jul 2014   John Beattty Memorial H'cap     Tour of August  16 Aug 14
A Grade  45Km      2-Aug-14 45Km        A Grade 58Km  
1 A Haddad 69.56   1 P Milostic 74.59 RT   1 B Dyball   89:31  
2 O Scott     2 M Jaeger       2 N Spratt  
3 D Bessant     3 B Dyball       3 R Webb  
4 J Walker     4 D O'Keefe 61.39 CT     4 J Potter  
        5 J Cooper 67.02 CT     5 J Walker  
B Grade 36Km    6 J Tam 69.02 CT          
1 P Opsomer 59.46   7 P Opsomer         B Grade 50Km  
2 T Brown     8 S Zust       1 J Kooy   82:02  
3 S Zust     9 E White       2 T Brown  
4 P Cleland     10 A Lloyd       3 B Appleyard  
        11 K Young       4 S Zust  
C Grade 29Km   12 C Heuston       5 A Colantonio  
1 R Potter 50.17   13 J Potter            
2 S McGarrity     14 M Craig         C Grade 43Km  
3 M Dalitz     15 D Leckie       1 A Palmer   75:55  
4 M Potter     16 P Cleland       2 S McGarrity  
        17 P Scamperle       3 S Hieng  
D Grade 22Km   18 S Campbell       4 D Leckie  
1 R Stevenson 53.19   19 M Potter       5 R Stevenson  
2 D Simonetta     20 N Craig            
3 J Scott     21 R Stevenson         D Grade 36Km  
4 T Fuller     22 K Hogan       1 K Young   63:43  
        23 G Smith       2 J Smith  
E Grade 22Km             3 A Cowley  
1 E Yeaman 43.17   FT P Milostic 60.59     4 T Fuller  
2 M Covington     2FT M Jaeger 61.22     5 G Gilbert  
                       
          Lap times         E Grade 29Km  
        Scr 10.09,03,04,14,10,17     1 R Turner   57:05  
                  2 A Whittle  
                  3 R Dowdall  
                  4 J Scott  
                  5 C Wilkins  
                       

 

 

 

 

 

Proud supporters and sponsors


website by digital momentum